Grecja to ulubiony kierunek wakacyjnych podróży Polków. Łączy w sobie bowiem wszystko to, co egzotyczne z przystępnymi cenami. Nie brakuje tu przepięknych wysp, zachwycających unikalnym krajobrazem, a także popularnych miast, których korzenie sięgają jeszcze starożytności. Tydzień to zdecydowanie za mało, aby poznać jej wszystkie uroki, dlatego warto wybrać się tu przynajmniej na dwa tygodnie. Co za tym przemawia?

Pogoda w szczycie sezonu

Kiedy najlepiej wybrać się do Grecji?

Już od początku maja dominuje tu piękna, słoneczna pogoda. Taki klimat utrzymuje się nawet Grecja starożytna architekturado końca października. Największe temperatury panują oczywiście w okresie wakacyjnym, przypadają więc między czerwcem, a sierpniem. Średnia temperatur w takich miejscach, jak chociażby Zakynthos, Kos czy Korfu wynosi wówczas ok. 28-29 stopni Celsjusza. W maju oraz październiku będą to zaś 23-24 st. C. Różnica nie jest aż tak znaczna, jednak odczuwalna, zwłaszcza jeżeli mamy na względzie temperaturę wody. Wiosną jest to bowiem zaledwie 19 st. C, zaś w czerwcu 23 st. C. Podobnie wygląda kwestia pogody na Rodos, Krecie oraz Mykonos. Podstawę wypoczynku w Grecji stanowią zatem morskie kąpiele, a zażywać możemy ich niemal wszędzie. Wśród najbardziej popularnych i jednocześnie rajskich plaż wymienia się najczęściej: Balos, Porto Limnionas, Myrtos Beach, Paleokastritsa czy St Pauls Bay.

Grecka kuchnia – tego trzeba koniecznie spróbować

Kuchnia grecka uchodzi za jedną z najsmaczniejszych, a co najważniejsze, zdrowszych. Będąc w tym kraju koniecznie trzeba spróbować lokalnych przysmaków. Podstawa to owoce morza oraz świeże ryby, które znajdziemy tu na każdym kroku. Najsłynniejszym produktem są jednak oliwki, zwłaszcza że występują tutaj różne gatunki drzewek oliwkowych. Ciekawą propozycję stanowią również sery owcze. Z czego jeszcze słynie grecka kuchnia? Na pewno z wina. Podaje się je tutaj niemal do każdego posiłku. Wspólne biesiadowanie wraz z rodziną i przyjaciółmi to element kultury, a także sposób na spędzanie wolnego czasu. Jeżeli chcemy przywieźć stąd upominek w postaci akoholu to najlepiej wybrać quzo bądź metaxę.

Miejsca, które warto zobaczyć

Dwutygodniowy wypoczynek w Grecji należy poświęcić w dużej mierze na zwiedzanie. Pełno tu symbolów kultury europejskiej, które znamy z podręczników. Wystarczy wspomnieć o ateńskim Akropolu z Partenonem, Prypylejami oraz świątyni Ateny Nike. Obowiązkowym punktem na mapie każdego turysty jest także teatr Dionizosa i amfiteatr w Delfach. Ciekawym miejscem będzie też wyspa Rodos, gdzie na wzgórzu Lindos znajdują się ruiny doryckiej świątyni.

Zaplanuj swój wypoczynek!

Poza zwiedzaniem i wylegiwaniem się na plaży, możemy skorzystać z wodnych atrakcji. Turyści chętnie wybierają rejsy po morzu lub windsurfing. To prawdziwy raj dla fanów deski. Poza tym w Grecji mieści się świetna baza restauracyjna i dyskotekowa. Szaleństwo do białego rana na pewno nas nie ominie. Główny argument przeważający za podróżą do Grecji to niskie ceny biletów lotniczych.