Tunezja jest krajem jednocześnie egzotycznym i takim, w którym poczujemy się jak w domu. Położona na północy Afryki, kusi atmosferą tego kontynentu, a przy okazji posiada bazę turystyczną w stylu europejskim, z luksusowymi hotelami oraz kurortami podobnymi do istniejących w południowej Europie. Dlatego też warto z takiego wyjazdu przywieźć coś, czego nie znajdziemy na naszym kontynencie i zakosztować nieco egzotyki. Wybór będzie ogromny, więc z pewnością każdy znajdzie idealną pamiątkę dla siebie, a przy okazji prezenty dla najbliższych.

Urok lokalnych bazarów

Niezależnie od miejsca, w którym zamierzamy spędzać urlop, z pewnością trafimy na jeden lub więcej bazarów, gdzie do kupienia będzie praktycznie wszystko. Połową przyjemności jest umiejętne targowanie się ze sprzedającymi, aby nieco obniżyć cenę. Nie chodzi nawet o ostateczny koszt, ale o formułę, która polega na wejściu w dialog i dogadywaniu się na migi lub mieszanką różnych języków. Jest to część folkloru tego kraju. Nikogo nie powinien zdziwić fakt, że w Tunezji znajdziemy miejsca, w których bez problemu porozumiemy się po polsku. Warto pamiętać, że sprzedawcy mogą się obrazić, jeśli nie zechcemy negocjować ceny i od razu będziemy chcieli zapłacić.przyprawy na bazarze

W Ain Draham sprzedawane są przepiękne egzotyczne dywany. Ich jakość wykonania jest niezwykle wysoka. Warto jednak zachować paragon, żeby nie mieć problemów na granicy, jeśli będziemy musieli zapłacić cło. Wyroby ceramiczne, takie jak talerze, kubki czy filiżanki znajdziemy w Neubel. Wszystkie produkty są ręcznie malowane, a ceny naprawdę przystępne. Zwłaszcza, jeśli uda nam się coś utargować.

Na targach dostaniemy także eleganckie wyroby ze skóry wielbłądziej, nierzadko ozdobione dekoracyjnymi wzorami. Panie z pewnością zakochają się w lokalnej biżuterii, wyrabianej przez tunezyjskich rzemieślników. Ręcznie robione kolczyki oraz naszyjniki będą doskonałą pamiątką z wakacji albo idealnym prezentem dla ukochanej osoby, która czeka na nas w Polsce. Panowie mogą nabyć ręcznie robione sztylety i dobrej jakości miecze.

W Tunezji warto też rozejrzeć się za różą pustyni. Jest to minerał, który uległ krystalizacji, przez co przypomina nieco płatki tego kwiatu. Taką pamiątkę można dostać praktycznie na każdym rogu w każdym tunezyjskim mieście.

Produkty spożywcze, dobre kosmetyki i pamiątki

Kosmetyki są bardzo popularnym towarem dostępnym zarówno w sklepach, jak i na bazarach. Panie z pewnością będą zadowolone z różnorodnych zapachów. Warto je przetestować przed zakupem, aby mieć gwarancję, że utrzymują się na ciele przez dłuższy czas. Na straganach dostać można ponadto olejki zapachowe, wodę z kwiatów pomarańczy czy produkty z zawartością glinki.

Jeżeli chodzi i jedzenie, to powinniśmy spróbować daktyli. Należy tylko pamiętać, aby znajdowały się one na gałązce, co da nam gwarancję, że nie są stare lub z robakami. Regionalną specjalnością jest także chałwa z migdałami. Z reguły dostępna w każdym sklepie spożywczym. Miłośnicy ostrych potraw powinni skosztować prawdziwej harrissy, pasty z papryczek chili, czosnku, kolendry oraz oliwek. Jest ona doskonałym dodatkiem do potraw mięsnych.

Tunezyjczycy słyną ponadto z przyrządzania bardzo dobrej herbaty. Na straganach bez problemu kupimy różne rodzaje tego napoju, jednak przed przyrządzeniem warto znaleźć miejscowy przepis, aby cieszyć się oryginalnym smakiem. Popularne są zwłaszcza herbaty miętowe oraz zielone. Wytwarzane lokalnie alkohole będą doskonałym wyborem na prezent dla kogoś bliskiego. Figowa wódka Boukha, regionalne wina czy likier daktylowy z pewnością nie rozczarują.

Najmłodsi będą uradowani, kiedy z podróży przywiozą bębenek albo pluszowego wielbłąda. Na bazarach i w sklepach dostępnych jest ponadto mnóstwo koszulek z ciekawymi nadrukami związanymi z Tunezją lub kontynentem afrykańskim. Jeżeli ktoś naprawdę zakocha się w tym kraju, to może kupić sobie tradycyjne ludowe stroje czy jedwabne chusty, odznaczające się pięknymi barwami oraz wzorami.