Podróż do Hiszpanii jest marzeniem tysięcy ludzi. Można podczas niej doświadczyć wszystkiego, co uwielbiamy na wakacjach – ciepłego klimatu, lazurowego morza i wielu niesamowitych miejsc, które można zwiedzać całymi tygodniami. Warto wybrać się tam nawet na dwa tygodnie. W tym czasie można objechać ogromną część tego południowego królestwa. Jak spędzić wymarzony urlop?

Sposób pierwszy: wycieczka objazdowa

autoObjazdowy sposób podróżowania jest idealny dla osób, które uwielbiają poznawać sztandarowe zabytki. Hiszpania jest nimi wręcz usiana. W czasie dziesięciu czy czternastu dni można zjechać naprawdę ogromną część tego kraju i zobaczyć większość atrakcji turystycznych.

Można zaplanować taki wyjazd samodzielnie i wypożyczonym samochodem przemierzać iberyjskie drogi. Lepszym rozwiązaniem są wycieczki objazdowe. Gwarantują one odwiedzenie wszystkich najważniejszych punktów. Wiele z nich zahaczy nawet Portugalię. Choć państwo to jest tak bliskie pod względem geograficznym, znacznie różni się od swojego zachodniego sąsiada.  Zestawienie jest naprawdę interesujące, bo nawet stolice obydwu krajów są zupełnie inne. Ponadto wycieczka gwarantuje wizytę we wszystkich najważniejszych punktach zwiedzanych miast. Trzeba czasem przez nie przebiec, jednak część z nich, jak na przykład barceloński Park Guell, nie wymaga długiej kontemplacji, a tłumy napierające na słynną salamandrę nawet na to nie pozwolą.

Sposób drugi: na Andaluzję!

Dobrym wyborem jest także obranie jednego kierunku i cieszenie się urokami konkretnego regionu. Nie warto się martwić, że dwa tygodnie to za dużo na jedno miejsce. Hiszpania na pewno zaskoczy Was swoją różnorodnością. Można tam wejść na dość wysokie góry po porannej kąpieli w morzu. Oczywiście tego samego dnia.

Częstym wyborem na takie dłuższe urlop jest Andaluzja. Dlaczego nie słynne Barcelona, Madryt czy San Sebastian? Te miejsca są oczywiście bardzo ciekawe, jednak można je odwiedzić w czasie krótszych wypadów. Andaluzja pozwoli Wam różnorodnie wykorzystać każdy dzień. Wczasy tam niosą jednak za sobą niewielkie ryzyko. Niektórzy potrafią się nią tak zauroczyć, że zamiast odkrywać nowe zakątki Europy, chcą do niej ciągle wracać. Malaga, czyli drugie co do wielkości miasto regionu, jest jednocześnie ciekawym miastem i świetną bazą wypadową. Można z niej dojechać do dziesiątek miejsc, które spodobają się i samotnym podróżnikom, i rodzinom z dziećmi. Droga do większości z nich nie zajmie więcej niż godzinę czy dwie. Jedynie 170 km dzieli ją od stolicy regionu, czyli Sewilli.

Jeśli jesteście fanami aktywnego wypoczynku, ojczyzna flamenco (bo z Andaluzji pochodzi słynny na cały świat taniec!) otwiera możliwości uprawiania wielu sportów. Do najbardziej oczywistych z nich należą rzecz jasna wycieczki w piesze w góry, sporty wodne i kolarstwo. Przy dwutygodniowym wypoczynku nawet kilkudniowe eskapady nie pozbawią Was uroków zwiedzania miasteczek, plaż, zabytków i poczucia tego specyficznego, arabsko-hiszpańskiego klimatu.

Sposób trzeci: szaleństwa taneczne

Dla osób, które najlepiej odpoczywają, szalejąc na parkiecie, dobrym wyborem będzie Ibiza. Nie jest pozbawiona zalet innych wysp hiszpańskich, jednak miejsce to nie słynie przecież z akwarium, w którym można zobaczyć rybki, a z całonocnych imprez.

Ściągają tam fani muzyki tanecznej i (czasem dzikich) balang do rana. Dlaczego?  Na Ibizie znajduje się mnóstwo klubów, a w najbardziej prestiżowych w nich grywają najlepsi DJ-e świata. Kto nie wytrzyma całych dwóch tygodni w ciągłym tańcu, może robić sobie przerwy na wycieczki po wyspie, której drugie oblicze zaskakuje wielu przybyszów. Na Ibizie można znaleźć spokojne, a nawet leniwe miejsca! Ma również sporo atrakcji turystycznych tak znanych, że szkoda opuścić wyspę, jeśli się ich nie odwiedzi. Należy do nich na przykład  targ hipisowski, który  na swój wyspiarski dom wybrali miejscowość o melodyjnej nazwie San Carlos de Peralta.

Pamiętajcie o tym, że w każdym zakątku Hiszpanii znajdziecie kilka wspólnych mianowników: uśmiechniętych ludzi, pyszną kuchnię, różnorodność, sangrię itp. Oznacza to, że w państwie tym nie ma złych wyborów miejsca na spędzenie wakacji. Warto to wykorzystać.