Wczasy za granicą to czas długo wyczekiwanego odpoczynku i relaksu. Należy jednak pamiętać, że oprócz wielu przyjemności i atrakcji każdy wyjazd niesie za sobą potencjalne ryzyko niespodziewanego wypadku. Warto w związku z tym odpowiednio przygotować się przed podróżą, zabierając ze sobą podręczną apteczkę, w której znajdą się wszystkie niezbędne leki i środki opatrunkowe. Co konkretnie należy wziąć, by móc udzielić pomocy sobie lub innej poszkodowanej osobie podczas niefortunnego zdarzenia w trakcie urlopu?

Leki niezbędne podczas wyjazdu

Apteczka osób cierpiących na różnego rodzaju choroby, takie jak między innymi cukrzyca, choroby serca czy astma, powinna być wyposażona przede wszystkim w leki, które muszą być przyjmowane na co dzień. Na urlop warto również zabrać ze sobą tabletki przeciwbólowe, które mogą okazać się zbawienne podczas nagłego ataku migreny lub ostrego bólu zęba, a także przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w elektrolity oraz węgiel – przydadzą się w przypadku odwodnienia organizmu spowodowanego biegunką. Turyści cierpiący na chorobę lokomocyjną powinny ponadto zabrać ze sobą tabletki na tę przypadłość.

Środki opatrunkowe

Podczas wakacji często dochodzi do przykrych wypadków, które mogą skutkować licznymi obrażeniami, takimi jak skaleczenia, stłuczenia i otarcia. Warto podczas urlopu zaopatrzyć się w środki opatrunkowe: bandaże, plastry, jałowe opatrunki oraz preparaty służące do odkażania ran. Zestawy opatrukowe13Środki te nie tylko zapobiegają powstawaniu zakażenia, ale także przyspieszają gojenie się ran. Do apteczki warto dorzucić również żel lub maść na stłuczenia i siniaki, które często przytrafiają się podczas pieszych wędrówek.

Preparaty na przeziębienie i grypę

Wczasowiczom spędzającym wakacje w egzotycznych krajach często dolega ból gardła, katar i ogólne osłabienie organizmu. Kąpiele wodne, zimne drinki i lody niestety sprzyjają chorobom, o czym każdego roku przekonuje się mnóstwo turystów. Aby przeziębienie nie przeobraziło się w nic poważniejszego, w apteczce powinny znaleźć się przeciwzapalne pastylki do ssania, syrop przeciwkaszlowy oraz witamina C. Specyfiki pomogą uporać się z wczesnymi objawami choroby i postawią na nogi turystę, którego dopadła chwilowa słabość. Środki na ukąszenia owadów i poparzenia słoneczne również mogą okazać się przydatne. Często spotykaną sytuacją podczas wakacji są ugryzienia przez różnego typu insekty. Takim przykrym zdarzeniom można zapobiec stosując spraye zabezpieczające przed ukąszeniami. Wybierając się w miejsce, w którym występują owady, warto także zabrać ze sobą żel zwalczający opuchliznę oraz uśmierzający świąd. Skórę należy zabezpieczyć przed ewentualnymi poparzeniami słonecznymi, zabierając ze sobą balsam z wysokim filtrem. Jest to kosmetyk niezbędny zwłaszcza podczas wakacji w egzotycznych krajach i nadmorskich kurortach, gdzie panuje bardzo wysoka temperatura, a promienie słoneczne mogą wyrządzić skórze ogromną krzywdę.

Wskazówki przydatne dla turystów

Aby zaoszczędzić miejsce w walizce, warto umieścić w apteczce leki o kilku działaniach. Zamiast pakować osobno leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne należy zabrać ze sobą preparat 3w1. Osoby, które mają pewność, że niektóre leki będą mogli kupić na miejscu mogą zrezygnować z zabierania ich ze sobą, co również zwiększy ilość wolnego miejsca w bagażu.

Nie można również zapominać o akcesoriach, które powinny znaleźć się w każdej apteczce. Do najważniejszych z nich należą nożyczki (przydadzą się podczas opatrywania ran, na przykład do przecięcia bandażu), lateksowe rękawiczki (używane podczas bezpośredniego kontaktu z krwią) i maseczki ochronne.

Pakowanie podręcznej apteczki bywa problematyczne, a jej zawartość często zależy miejsca podróży. Przed pakowaniem walizki na wyjazd warto przygotować listę niezbędnych leków i środków medycznych, które mogą przydać się podczas urlopu, dzięki czemu trudniej będzie zapomnieć o którymkolwiek z nich.