Grecja jest turystycznym rajem, oferującym słoneczną pogodę, piękne widoki oraz liczne atrakcje, które zadowolą nawet najbardziej wymagających. Polacy od wielu lat tłumnie podróżują do tego kraju na wakacje. Ciepła woda z pewnością przyciąga miłośników kąpania się w morzu, a antyczne zabytki nieustannie robią wrażenie, nawet na osobach, które są w tym kraju po raz kolejny. Jeżeli więc wybieramy się do Grecji z całą rodziną, to dobrze zrobić sobie generalny plan zwiedzania, aby podczas pobytu zobaczyć jak najwięcej.

Najpiękniejsze starożytne zabytki

W Grecji nie brakuje rozmaitych ruin budowli pochodzących z tzw. złotego wieku, kiedy państwo to rozwijało się najprężniej. Warto więc skierować się do Aten, gdzie będziemy mogli podziwiać Akropol oraz Agorę. Pochodzą one z V w. p.n.e. i zachowały się w dość dobrym stanie. Znajdująca się tam świątynia Hefajstosa to jedyny tego typu budynek z oryginalnym dachem.zabytki grecja

Koniecznie powinniśmy też odwiedzić Meteory, gdzie na czubkach piaskowych skał zbudowano klasztory. Widok jest imponujący i zapiera dech w piersiach. W dawnych czasach można się tam było dostać jedynie za pomocą lin, obecnie zbudowano specjalne schody, aby turyści mogli bez problemu zwiedzać budowle. W klasztorach nadal żyją mnisi i mniszki, więc wyprawa jest tym bardziej atrakcyjna.

Dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli podróżujemy z dziećmi, może być wyprawa na Olimp, górę bogów. Wspinaczka na szczyt znajdujący się na blisko 3 tysiącach metrów to nie lada wyczyn. Warto się do niego odpowiednio przygotować, zabierając prowiant, wodę i odpowiednie buty. Sama wędrówka nie wymaga od wchodzących żadnych szczególnych umiejętności, a widok z góry jest wspaniały.

Kurorty i miejsca do wypoczynku

Aby wypocząć i nacieszyć oczy malowniczymi krajobrazami, najlepiej udać się na Santorini. Ta wulkaniczna wyspa kusi pięknymi białymi domkami z niebieskimi drzwiami i okiennicami. Znajdziemy tu także niezwykłe plaże o zabarwieniu czarnym oraz czerwonym, a także poszarpane klify, z których można oglądać zachody słońca. Położone na wyspie miasta są pełne urokliwych uliczek, po których można spacerować godzinami. Najchętniej odwiedzana jest Fira, stolica Santorini, znajdująca się na 300 metrowym klifie.

Jeżeli pragniemy polenić się na pięknych plażach, to warto wybrać się na Zakynthos. Możemy tam liczyć na przejrzystą ciepłą wodę i mnóstwo zatoczek, w których łatwo się ukryć. W jednej z nich znajduje się zardzewiały wrak statku, dostępny jedynie od strony morza. Jego historia nie jest znana, a miejscowi robią co mogą, aby wzbudzić w turystach dreszczyk emocji, opowiadając o przemytnikach i piratach.

Wiele Greckich kurortów posiada nowoczesne aquapraki, co z pewnością ucieszy podróżujące z nami dzieci. Delfinaria, oceanaria czy rezerwat żółwi to także miejsca, gdzie najmłodsi spędzą czas na dobrej zabawie. Większość hoteli posiada place zabaw, a oferta przygotowywana jest w taki sposób, aby zapewnić maluchom wiele godzin rozrywki, podczas gdy rodzice będą zwiedzać zabytki.